Twój szybki, 5-minutowy przewodnik po RSI
W dzisiejszych czasach wiele słyszy się o zachowaniu zdrowia w miejscu pracy, a wśród wymienianych schorzeń prawdopodobnie słyszałeś o chorobie zwanej RSI.
RSI (Repetitive Strain Injury) to jedno z najczęstszych schorzeń występujących u pracowników w Wielkiej Brytanii, związane z powtarzającymi się ruchami, np. pisaniem na klawiaturze, nieprawidłowym siedzeniem na krześle biurowym itp. RSI jest bolesne i nie sprawia, że praca staje się przyjemnym doświadczeniem. Najlepszym sposobem zapobiegania RSI jest robienie regularnych przerw w pracy i używanie ergonomicznych mebli biurowych, aby mieć pewność, że siedzimy prawidłowo. Należy również regularnie wstawać i wykonywać sesje rozciągające.
RSI może być czasem źle rozumiane, więc zapoznaj się z infografiką Well Working, która obala 10 powszechnych mitów na temat tego schorzenia.
RSI dotyka głównie szyi, barków, nadgarstków, uchwytów, łokci i przedramion - z tego opisu widać, dlaczego pracownicy biurowi są pierwszorzędnym celem! Choroba może mieć przebieg łagodny, ciężki lub pośredni, a jej poprawa następuje dopiero po odpoczynku. Oczywiście może to stanowić problem, jeśli pracujesz w biurze i masz codziennie określone zadania do wykonania. Bez odpoczynku dolegliwości mogą stać się chroniczne, co nie jest przyjemne.
Jeśli nie jesteś pewien, czy doświadczasz RSI, główne objawy to:
- Bóle w jednym określonym obszarze
- Sztywność
- Uderzające bicie
- Osłabienie w tym obszarze
- Bóle skurczowe
- Uczucie drętwienia lub mrowienia
RSI jest często opisywane jako ból podobny do bólu zęba, tj. szarpanie.
Świadomość RSI ma kluczowe znaczenie w środowisku biurowym. Czy kiedykolwiek doświadczyłeś RSI? Jakie środki podejmujesz, aby uniknąć tego schorzenia?