Historia skromnego krzesła biurowego

 Strona główna / Meble biurowe / Historia skromnego krzesła biurowego

Historia skromnego krzesła biurowego

Czy zdarza Ci się patrzeć na swoje krzesła biurowe i zastanawiać się, skąd się wzięły? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, kto je wymyślił i jak doszło do tego, że stały się tak śpiewającym i tańczącym wynalazkiem, jakim są dzisiaj?

Prawdę mówiąc, prawdopodobnie nie. Praca jest bardzo absorbująca, a rozważania nad historią krzesła prawdopodobnie nie znajdują się na szczycie listy rzeczy do zrobienia. Mimo to warto dowiedzieć się, skąd wzięły się najważniejsze rzeczy, z których korzystamy dzisiaj. Na przykład, gdyby skromne krzesło nigdy nie zostało wynalezione w swojej najbardziej uproszczonej formie, czy dziś wszyscy siedzielibyśmy na podłodze? Jak by to wyglądało w przypadku biurek?

Niesamowite meble biurowe, które mamy dziś do dyspozycji, miały bardzo skromne początki. Być może nie zastanawiałeś się wcześniej nad tym, skąd pochodzi Twoje krzesło, ale teraz, gdy o tym wspomnieliśmy, być może jesteś ciekawy! W takim razie zapoznaj się z tą interesującą infografiką, która opowiada długą historię skromnego krzesła i jego rozwoju od kawałka kłody z drzewa do śpiewających i tańczących krzeseł, które znamy i kochamy dzisiaj.

Źródło: www.chairinstitute.com/history-of-the-chair

Jak widać, sięgamy daleko w przeszłość, aby przyjrzeć się pierwszym oznakom tego, co miało stać się krzesłem, które znamy dzisiaj, nawet w starożytnym Egipcie, gdzie faraonowie siedzieli na podwyższeniu ponad swoimi ludźmi. Krzesła pojawiły się w powszechnym użyciu dopiero około 1760 roku, kiedy to rewolucja przemysłowa zwiększyła zapotrzebowanie na miejsce do siedzenia!

Aż strach pomyśleć, że coś, co dziś jest tak ważne, w tamtych czasach było tak niedostrzegalne. Czy wyobrażasz sobie teraz życie bez ergonomicznych krzeseł? Oczywiście, że nie! Praca byłaby niezwykle trudna bez funkcji, które obecnie posiadają nasze krzesła - od odchylania do regulacji wysokości, pochylenia siedziska i podparcia lędźwiowego. Kiedy myślisz o wymianie swoich obecnych krzeseł biurowych, prawdopodobnie zastanawiasz się nad ich unowocześnieniem, może wybierzesz krzesła biurowe z siatki zamiast zwykłych krzeseł, aby zapewnić dodatkową wentylację, a może zdecydujesz się na wybór ergonomicznych krzeseł, których wcześniej nie miałeś. Dawniej było to po prostu zwykłe, proste krzesło!

Karolowi Darwinowi należy się uznanie za wynalezienie krzesła biurowego na kółkach, które wszyscy znamy. Nie miał on nawet zamiaru go wymyślać, chciał po prostu przejść z jednej strony pokoju na drugą bez konieczności wstawania - czasami lenistwo popłaca! Jak widać na infografice, było to w latach 40. XIX wieku, ale pierwsze ergonomiczne krzesło pojawiło się dopiero pod koniec lat 70. To sporo bólu pleców i szyi, z którym trzeba było sobie radzić, dopóki nie pojawiło się bardziej pomocne rozwiązanie.

Oczywiście w dzisiejszych czasach o wiele bardziej dbamy o nasze plecy i szyję, dbamy o prawidłową postawę ciała i wiemy o ogólnych zagrożeniach związanych ze zbyt długim przebywaniem w nieprawidłowej pozycji siedzącej. Świadomość ta utorowała drogę dla większej liczby funkcji krzeseł, dzięki czemu ten skromny mebel z prostego stał się wyrafinowany w ogromnym stopniu. Nawet tanie, nowoczesne krzesła biurowe posiadają funkcje zwiększające komfort, takie jak wyściółka, być może regulacja, kółka i są zazwyczaj łatwe w czyszczeniu, co zapewnia trwałość i długotrwałą inwestycję za gotówkę.

W dzisiejszych czasach możemy nawet skorzystać z masażu na krześle! Biurowe fotele do masażu mogą wydawać się luksusem, ale gdy pomyślimy o obciążeniach i naprężeniach, jakim poddawane jest nasze ciało w ciągu dnia pracy, ugniatanie tych węzłów i bólów może wystarczyć, aby zapobiec przewlekłym problemom bólowym, a jednocześnie dać mózgowi i koncentracji zastrzyk energii na resztę dnia pracy.

Wszystko to powstało z kawałka drewna, kawałka kłody, która pochodziła z drzewa. Być może wcześniej nie zastanawiałeś się nad historią swojego krzesła, ale teraz wiesz o niej więcej i być może spojrzysz na swoje niezawodne krzesło z odrobiną szacunku, a może nawet z podziwem, jak daleko zaszło!